Towary otrzymane w darowiźnie wykazuje się w spisie z natury
Przedsiębiorca musi ująć nabyte nieodpłatnie towary handlowe w remanencie początkowym, a w razie ich niesprzedania także w końcowym oraz w podatkowej księdze. Ich wartość wynikająca z wyceny nie jest jednak kosztem uzyskania przychodów.
Zdarza się, że pomiędzy członkami rodziny, którzy prowadzą działalność gospodarczą są przekazywane darowizny towarów handlowych. Czasem przedmiotem darowizny są przedsiębiorstwa (zorganizowane części przedsiębiorstw), w skład których wchodzą towary handlowe uprzednio zaliczone przez darczyńcę do kosztów uzyskania przychodów jego firmy, a następnie ujęte w spisie z natury. Wartości tych darowizn darczyńca nie zalicza do kosztów uzyskania przychodu stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT. W takich przypadkach powstaje problem, czy wartość towarów otrzymanych w formie darowizny obdarowany powinien ująć w spisie z natury na dzień ich otrzymania i – jeśli nie zostaną sprzedane – także na zakończenie roku obrotowego.
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku (art. 888 § 1 kodeksu cywilnego). Nabycie przez przedsiębiorcę (podatnika) towarów handlowych w drodze darowizny skutkuje tym, że nabywa on prawo do rozporządzania towarami handlowymi. W konsekwencji fakt dysponowania tymi towarami jest zdarzeniem gospodarczym, które należy zarejestrować w dokumentacji podatkowo-księgowej prowadzonej dla celów działalności gospodarczej.
Trzeba wpisać...
W przypadku podatników prowadzących podatkową księgę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta